Ohlédnutí za rokem 2021 – Věci ze zákulisí projektu

Rozhodla jsem se ohlédnout zpět a zhodnotit si, jaká byla má cesta uplynulým rokem. Čím dál více mám pocit, že čas utíká jako splašený. Když se však ohlédnu, vidím, že jsem toho stihla až až. A jsou to nádherné vzpomínky… O některé z nich se s vámi chci podělit.

Byla to jízda

I já každý rok na jeho konci bilancuji a ohlížím se zpět, co jsem vše stihla, co se (ne)zadařilo a co mi uplynulých 12 měsíců přineslo. V myšlenkách se vracím nejen k zážitkům z výletů, ale i k rodině, práci a všemu, co mne ovlivnilo. A rok 2021 byl, kromě té všudypřítomné (a vcelku otravné) pandemie, docela velká jízda. Alespoň pro mne.

Tradičně se tedy ohlížím zpět… Mohla bych vám tu psát román o soukromém životě – ale jen nastíním, že v soukromí se mi podařil úspěšný ‚‚projekt‘‘ narození dcery a přestěhování z malého bytu do velkého, kde máme s mužem konečně jednu místnost jako pracovnu. Dále být zdravá, věnovat se zahrádce na balkoně, vařit, péct a radovat se ze života.

Pojďme se podívat i na věci, které se týkají projektu Učíme společně, tedy mé práce. Na následujícíh řádcích se pokusím shrnout vše, co se s projektem tento rok podařilo. Doplním to i čísly, poznatky a tipy, které jsem během té roční cesty nasbírala. A pokud po přečtení článku budete mít nějaký dotaz, určitě mi ho napište do komentáře. Tak tedy hurá na to!

Když jsem překročila 1 100 lidí v kurzu, byla jsem paf. Nakonec bylo přihlášených celkem 1 290!

Kickstart aneb potřebné nakopnutí!

Projekt neexistuje jen jeden rok, ale už od srpna 2020. Předtím, než jsem oficiálně založila Učíme společně, jsem prošla cestou hledání a vymýšlení toho, co dělat. Jako prvostupňová učitelka jsem samozřejmě chtěla ‚‚něco učit‘‘… nebudu popisovat celou cestu, to je zase na jiný článek, ale jen shrnu, že po měsících bádání mi to došlo – chci předávat to, co umím, dál. Chci inspirovat a pomáhat. (Mým snem je jednou mít vlastní školu, ale do té doby vím, že měnit školství můžu i jinak.) A tak jsem se do toho pustila.

Projekt začal s PDF materiály, z nichž první byl Sebehodnocení (aktuálně je na 2. místě jako neprodávanější materiál na webu Učitelnice), k němu pár dalších a tak to vše odstartovalo. Pomalinku, malými krůčky. Založila jsem facebookovou skupinu a sbírala odvahu být více vidět. S tím mi v lednu pomohl zahraniční program Kickstart od úspěšné evropské podnikatelky Sigrun.

Program trval 10 týdnů a mně se podařilo ho vyhrát. Kromě toho, že jsem se v něm naučila spoustu věcí z on-line podnikání, tak mi také přinesl obrovské zkušenosti a stovky nových lidí, kteří mne začali sledovat. Kdo jste byl v mém kurzu Formativní hodnocení v praxi, který byl zdarma na 4 týdny, tak víte, co jsem v programu vlastně dělala – ano, tvořila jsem kurz. O čísla se podělím níže.

Když vyhrajete zahraniční program, ve kterém je přes 160 žen = podnikatelek z celého světa… Radost nepopsatelná!

Hodiny práce, nula hodin zábavy?

Aby vše nevypadalo růžově, chci tu sdílet, že úspěch se nezrodí přes noc a ani jen tak. Žádné mávnutí proutkem, žádná účast v programu a ani rozhodnutí neudělá nic s vaším životem. Chcete-li se posunout vpřed, musíte nejprve začít něco dělat. A u mne a projektu to znamenalo, že jsem v podstatě celé těhotenství byla u počítače. Ano, pracovala jsem. Často od rána od 8 hodin do večera do 22 hodin. Výjimkou nebyly ani dny, kdy jsem šla spát po půlnoci.

A zde bych chtěla složit velké díky mému muži, který mne na začátku podpořil nejen finančně, ale i psychicky. A také vydržel to, že v podstatě půl roku jsem s ním netrávila skoro žádný čas, protože jsem ho investovala do projektu. Jenže když si plníte sen, jde to lehce. Ono mi ani nedocházelo, že pracuji a nemám na nic jiného prostor. Protože když děláte něco s láskou a baví vás to, nepřijde vám to jako práce. Proto ti, můj milý muži, děkuji! Za trpělivost, prostor a velkou podporu.

To, že projekt snědl tolik času, si nevyčítám. Naopak. Jsem za to ráda a jsem sama na sebe pyšná, že jsem to nevzdala. Nebylo to vždy jednoduché a o to víc si cením toho, kde teď jsem. V lednu jsem při vstupu do programu začínala s asi 350 lidmi, kteří byli v mé databázi. Přibližně 200 jich bylo ve facebookové skupině. Pokud vezmu v potaz počet učitelů v ČR, bylo to opravdu zanedbatelné množství. A jak to vypadá teď?

Na ještě bývalém bytě v provizorní kanceláři na balkoně. Odtud vzešly kurzy, materiály či webináře! Čerstvý vzduch dělal své…

Čísla aneb takto projekt roste

Leden – 350 lidí v databázi, úspěšný kurz Vysvědčení levou zadní, začínám s webináři

Únor – 1 290 lidí v kurzu Formativní hodnocení v praxi, 170 z nich pokračuje do kurzu Formativní učení

Březen – běží kurz Formativní hodnocení v praxi, dále dělám webináře – databáze mi narostla na 2 238 lidí

Duben – běží kurz Formativní učení, dělám webináře a starám se o facebookovou skupinu, kde je už přes 700 lidí

Květen – mám webinář 5 nejčastějších chyb ve formativním hodnocení, na který dorazilo přes 850 lidí

Červen – tvořím 2. kolo kurzu Formativní hodnocení, tentokrát formou letní školy – přihlášeno 126 lidí

Červenec + srpen – odpočívám a věnuji se dcerce, pomalu sbírám síly na další školní rok, v databázi mám aktuálně 3 863 lidí. V srpnu jede letní škola a 28 lidí z ní pokračuje dál do kurzu Formativní učení.

Září – dávám ven další nové materiály a otevírám kurz Formativní učení (jede 6 týdnů). Také se mnou pokračuje dál 36 úžasných žen z jarního běhu kurzu do On-line Sborovny (neveřejný VIP podpůrný program na školní rok jen pro účastnice kurzů)

Říjen – v databázi mám přes 4 500 lidí. Tvořím pracovní listy zdarma (to dělám pořád – přihlásit se můžete tady.) Končím s kurzy ohledně formativního hodnocení a učení. Stávám se oficiálně plátcem DPH.

Listopad – přemýšlím, co mi rok přinesl a už vím, že se chci zaměřit více na seberozvoj učitelek. Proto tvořím pomalu a jistě program (Sebe)vědomá učitelka a přemýšlím nad kurzem zdarma pro leden, na který pak program naváže. Také už vím, že svůj záběr příští rok zúžím na prvostupňové učitelky. Ač mne sledují a účastní se mých kurzů i učitelky (a učitelé) z jiných stupňů, já se cítím jistě v kramflecích, když hovořím k ženám z prvního stupně.

Prosinec – spouštím výjimečnou akci – 70 % na vše z webu. Do databáze se přihlašují další lidé a mám jich tam už přes 5 tisíc. Facebooková skupina čítá 1 300 + členů. Otevírám novoroční kurz zdarma, na který se přihlásilo aktuálně 1 289 prvostupňových učitelek. Možná se vám bude také hodit?

Když se ohlédnu zpět, prošel projekt opravdu dlouhou a nádhernou cestu. Z 350 lidí narostla má databáze na 5 000. Z 200 lidí ve skupině je teď 1 300 členů. A každý den se mi hlásí někdo další…

Jakto, že to funguje?

Není pravda, že vždy vše funguje. I já si prošla temným údolím a chtěla několikrát projekt zavřít. To jsou ty dny a noci, kdy věnujete energii tomu, abyste učitelům pomohli a pak si přečtete ve zpětné vazbě věci typu: ‚‚Celé je to o ničem, lektorka neví, co říká. ‘‘ nebo ‚‚Vy jste pěkně zakomplexovaná, když nám tohle radíte!‘‘ či ‚‚Na to video se nedá s vámi koukat!‘‘. Někdy jsem si přečetla i horší a sprosté věci – a to jsem pak chtěla vše vzdát, protože mi vrtá hlavou, jak můžou takoví lidé učit, když se ani neumí chovat k někomu, kdo jim chce poradit a ulehčit jim práci?

Ale pak se podívám na počet těch, kteří jsou spokojení. A ve výsledku bych ty ‚‚milé‘‘ učitele a učitelky spočítala na jedné ruce – proto jim mávám a děkuji, že si našli energii plýtvat svými slovy. Protože zbytek mi píše, že to stojí za to. Některé klientky jsou se mnou dokonce celý rok a já mám tu čest být u jejich pokroků a pomáhat jim měnit české školství. A to i za pár nepříjemných komentářů stojí! Protože to je má vize, s tím jsem projekt založila – a když vidím, že to má smysl, tak nepřestávám.

Naopak hledám cesty, jak to celé ještě zlepšit. Které věci by učitelkám na prvním stupni více pomohly? Když tvoříte něco on-line, jste závislí na zpětné vazbě, komunikaci a výsledcích, o kterých vám vaši klienti řeknou. Protože jedině tak víte, že to, co děláte, funguje a má smysl. Proto jsem ráda za každou odezvu a konstruktivní zpětnou vazbu. S ní mohu celou svou práci posouvat dál vpřed.

Když to má smysl a učitelky jsou nadšené… není větší odměna za práci!

A na čem on-line projekt stojí?

Tento odstavec bych ráda věnovala zákulisí. Protože vy, jako klient/ka, vidíte web, e-mail ve své poště či příspěvek na facebooku. Ale jak tyto věci fungují? Co vše využívám za aplikace, aby podnikání fungovalo a k vám se informace dostaly jednoduše?

Začínala jsem jen s webem a facebookem, nyní využívám tyto služby:

MailerLite – na posílání e-mailů a newsletterů

SimpleShop – na objednávky, faktury, produkty a členské sekce na webu

WEDOS + WordPress – hosting a fungování webu

Facebook – pro reklamu, příspěvky a setkávání s fanoušky (klienty)

Pinterest – pro mne novinka, ale chci tam dávat ukázky PDF materiálů

Canva – pro grafiku webu a vizuální stránku všeho, co tvořím

Youtube – pro videa a záznamy ze setkání, webinářů aj.

Google docs – pro formuláře, přihlášky či zpětnou vazbu

Dále využívám počítač, mobil a elektřinu pro provoz domácí kanceláře. 🙂 A někdy strávím u počítače denně přes 12 hodin, někdy pracuji jen hodinu, než se malá princezna vzbudí. I přesto se snažím přispívat a tvořit neustále – jedině tak neusnu na vavřínech a mám možnost být s vámi ve spojení.

On-line podnikání mi přineslo nejen úžasné klientky, ale také přátelství… zde mé spolužačky z programu SOMBA Kickstart. S některými z nich jsem si připravila bonusy do programu (Sebe)vědomá učitelka!

Co bude s projektem v roce 2022?

Opět velké věci, to je jisté! Za prvé se pomalu a jistě plánuji věnovat cíleně prvostupňovým učitelkám. Mám v hlavě několik nových webinářů a kurzů. Jen ladím vše tak, aby to společně dávalo smysl. Určitě vydám nové PDF materiály. Možná se mi podaří uvést v realitu plánovaný podcast a třeba uspořádat setkání naživo s vámi, učitelkami.

Rozhodně se i web dočká nového kabátku. A také si plánuji přitáhnout další ruku k dílu – asistentku, která bude místo mne odpovídat na všechny ty e-maily, že nemůžete něco někde najít (protože e-maily si hrají na schovku v různých složkách a já je nerada hledám).

Teď v lednu se budu věnovat kurzistkám a poté všem, které se mnou budou pokračovat dál v programu (Sebe)vědomá učitelka. Do něj plánuji dát nejvíce energie, protože je to něco, co tu nikdo pro učitelky zatím nedělá. A já vím, že to je opravdu potřeba a bude to velkolepé. Už teď se těším, až program spustím!

Dále budu samozřejmě i na facebooku, youtube či zmiňovaném pinterestu. A také v e-mailu, tak ho pravidelně čtěte!

Děkuji

Děkuji vám, milí sledující. Děkuji všem, kteří se zúčastnili některého z webinářů, kurzů či mne jen sledují zpovzdálí na facebooku. Bez vás bych nemohla dělat to, co miluji. Bez vás bychom společně neměli možnost měnit české školství. Jste úžasní, odvážní a já jsem moc ráda, že se naše cesty potkaly.

Přeji vám, ať je pro vás rok samých dvojek úspěšný nejen v práci, ale i v osobním životě. Ať jsme hlavně zdraví a spokojení, protože na ničem jiném ve finále nezáleží. Mějte vždy hlavu vzhůru, srdce i náruč otevřené a buďte takoví, jací jste. Děti nás potřebují opravdové!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *