Vánoce a prázdniny – trocha historie a zajímavostí
Vánoce jsou jedny z nejkrásnějších a nejoblíbenějších svátků v roce. Přípravy bývají monstrózní, snažíme se být kreativní jak ve třídě, tak doma, abychom dětem to čekání na prázdniny a Ježíška ulehčili. Víme, jak slavili narození Ježíška naši předci? Jak je to s prázdninami ve školách, jsou pro všechny?
Historické okénko
Bez minulosti by nebyla současnost. Zní to jako klišé, ale je to tak. Nalezneme u něčeho tak známého, jako jsou Vánoce, něco o čem jsme nevěděli?
František z Assisi, Marie Terezie, Charles Dickens. Co mají tyto osoby společného s Vánocemi? František z Assisi zavedl tradici stavění betlémů, ať už živých nebo figurkových. Právě on během vánoční mše stavěl živé jesličky za přítomnosti lidí i zvířat. Tato tradice pak překonala století.
Kdo ji dostal do domovů, byla Marie Terezie. Ta s Josefem II. zakázala jesličky v kostelech, děti a mladí byli odtrháváni z rozjímání, vyrušovali během mší. Tím se betlémy začaly stavět v běžných domovech, obyčejní lidé si vyráběly figurky z různých materiálů, tak si u nás betlémy zajistily místo na předních pozicích tradic.
Charles Dickens svým dílem Vánoční koleda zase zajistil civilní podobu vánočních svátků. Odklon od ryze církevní záležitosti k času stráveným se svými blízkými.
Vánoce na našem území
Podoba oslav se nejen na našem území měnila, po celou dobu se, podobně jako u jiných svátků, mísí křesťanské tradice s těmi pohanskými. V období Vánoc se lidé chtěli podívat do budoucnosti, existuje celá řada zvyků, které nám mají vyvěštit, zda budeme příští rok šťastní, jestli se oženíme/vdáme, kam to bude (daleko x blízko), dokonce, jak bude náš partner vypadat (Vzpomeňme na jednu z básní ze sbírky Kytice.).
Vánoce – den hojnosti
Ať už byla rodina jakkoliv chudá, na Vánoce se všichni snažili dopřát to nejlepší sobě, svým blízkým i zvířatům. Dárky byly dříve jen pro dospělé, takové drobné úplatky důležitým lidem v obci, až později se začali obdarovávat lidé mezi sebou a dávat dárky dětem (těm nosili dříve dárky jiní muži – sv. Mikuláš, sv. Ambrož…). V domácnostech se prostíralo pro hosta – projevovala se sounáležitost a soudržnost.
Proč předvečer?
Vánoce začínají 25. prosince. Proč se na našem území slaví nejvíce právě večer předem? Souvisí to jednak s tím, že právě večer před Vánoci se lidé věnovali přípravám na velký den, tzv. vigiliím (bděním v modlitbách). Dříve také začínal další den soumrakem dne předchozího, proto u nás většina svátků probíhá večer předem (např. Mikuláš).
Vánoční prázdniny
Dříve nebyly na Vánoce prázdniny běžné, za Marie Terezie a Josefa existovaly jen hlavní prázdniny, které kopírovaly sezónu největších prací na poli. Postupně byly hlavní prázdniny doplněny o další, tedy i vánoční.
Základní, střední, školy, konzervatoře a základní umělecké školy se řídí vánočními prázdninami takto: vánoční prázdniny začínají 23. prosince (pokud je to úterý, začínají již 22.), končí 2. ledna včetně (pokud připadá na čtvrtek, přidává se ještě 3. leden).
Mateřské školy to mají trochu jinak, školní rok běží od 1. září do 31. srpna. Prázdniny se na ně nevztahují, ředitelé mohou (s vědomím zřizovatele) provoz školy omezit nebo přerušit. K omezení provozu sahají v případě podzimních, jarních, velikonočních prázdnit – tj. funguje omezený počet tříd, třídy se spojují. Přerušení volí na období části hlavních prázdnin (někde se MŠ střídají v provozu a děti se do nich na toto období přehlašují) a v období vánočních prázdnin.
Pedagogové a prázdniny?
Pedagogové si v tuto dobu čerpají řádnou dovolenou, případně studijní volno. Pokud ho už nemají, mohou dostat od ředitele školy nějakou práci (nepřímou činnost) po dobu trvání volna (záleží na domluvě s ředitelem).
V minulých dobách byly různé snahy o zrušení nebo přestavbu Vánoc, nikdy u toho dlouho nevydrželo. Vánoce totiž mají velkou moc. Smíření, zklidnění, odpouštění – ne nadarmo se v roce 1914 udál tzv. Vánoční zázrak, kdy se na západní frontě přerušily boje. Tato iniciativa vzešla přímo od vojáků, bohužel se k ní nepřidala velení, rychle tuto akci zastavila a v dalších letech pohlídala.
Šťastné a veselé Vánoce!
*Veronika z Učíme společně
2 komentáře
Pavlína Kordová
Děkuji za okénko do historie i vytrvalou péči, kterou nám všem věnujete.
Krásné sváteční dny i pohodový rok 2025.
admin
Moc děkujeme za podporu! 🙂 Lucie & tým