Tipy na zajímavé weby s materiály

Jste kreativní, máte spoustu nápadů a rádi si vymýšlíte aktivity pro děti sami? Podívejte se na pár tipů, jak efektivně vyrábět pracovní listy či materiály!

Pár pravidel k výrobě materiálů

Dnešní děti zaujmeme, když jim připravíme materiál na míru. Ale jak na to, aby byl materiál zajímavý pro žáky, přehledný a rozvíjel u dětí potřebné kompetence? Tvorba má pár pravidel:

Struktura materiálu

Jednotlivé části by měly být opticky oddělené. Jasné a stručné zadání doplněné o obrázky. Materiál by neměl obsahovat zbytečné informace, pokud nejde o bojovku, hledání indicií na papíře apod.. Méně je prostě více.

Pozor na barvy!

Použití barev nemusí mít vždy pozitivní dopad na žáky. V duchu si projděme svou třídu lavici po lavici. Jestli máme ve třídě děti, které mají poruchy učení a proto potřebují spíše kontrast (modrá – bílá), jelikož jim vadí lesk jako blesk, měli bychom volit klidnější styl. Nebo máme žáky, kteří naopak vyhledávají úkoly v pestrých barvách a dobře se orientují na ploše i v prostoru? Pak nevadí, když zvolíme křiklavé a netradiční zpracování.

Držíme se struktury

Celý materiál by měl být jednotný. Když se díváme na papír a máme pocit, že styl je: „každý pes jiná ves“, není to ono. Takový materiál na pohled nepřitáhne pedagogy ani žáky.

Stává se nám, že si koupíme materiál a říkáme si: „Ty jo, já bych to potřebovala trochu jinak!“. Pak jděme do toho a zkusme si vyrobit svůj vlastní materiál šitý dětem na míru. Pokud chceme, můžeme zkusit materiály i prodávat. (Například přes Učitelnici.)

Chcete své PDF materiály prodávat? Pak se hodí vědět…

Pokud si chceme výrobu materiálů jen vyzkoušet, není nutné si zřizovat IČO a živnostenský list. Stačí, když naše vedlejší příjmy za kalendářní rok nepřesáhnou částku 30 000 Kč. Takové vedlejší příjmy nepodléhají dani z příjmu a nedávají se do daňového přiznání. (POZOR! Píšeme to v roce 2023 a tak si raději přesně ověřte, zda tato informace pořád platí!)

Pokud by byl náš prodej ale soustavná činnost (velice zjednodušeně – opakuje se), již se jedná o podnikání a je nutné se zaregistrovat na Okresní správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Více informací o soustavné činnosti najdete například na stránkách ipodnikatel.

Kdo je autor materiálu a jaké zdroje mohu použít?

Autor a vlastník jsem ‚‚já“. I když prodáváme své materiály na různých webech, vlastnictví materiálu je naše. Tudíž zodpovídáme za autorská práva. A tady je důležité dodržet autentičnost materiálů.
To znamená, že bychom neměli stahovat obrázky jen tak z Google prohlížeče. Pokud se inspirujeme nějakou metodikou, je důležité uvést zdroj pomocí citace. Vše, co využijeme pro inspiraci, je také dobré uvést do zdrojů.

Existuje spousta stránek, na kterých poskytují autoři své obrázky volně ke stažení. Jedním takovým webem je pixabay.com nebo pixnio.com. Pokud potřebujeme spíše cliparty, můžeme využít WikiClipArt.com.

Programy a aplikace k výrobě materiálů

Canva

Se zdroji obrázků úzce souvisí aplikace, ve kterých můžeme materiály vytvářet. Pokud si chceme práci usnadnit, je tu pro nás aplikace Canva, kterou vyvinul Google. Je tedy propojená s naším google diskem a fotogalerií, které získáme registrací na www.google.cz.

Přímo v Canvě nalezneme obrovské množství vzorů, šablon a obrázků. Canva má pro své uživatele poměrně zajímavou část zdarma, nicméně pokud potřebujete větší škálu obrázků a grafiky, vyplatí se vám se registrovat. To ostatně musíte udělat, když budete materiály vyrobené pomocí Canvy dále prodávat.

Existuje i učitelská verze pro školy. V té by se ale neměly vyrábět materiály určené k prodeji, pouze ty do výuky. Ale je zdarma a pro celou školu, tak se na to určitě podívejte.

MS Office

Stále můžeme využívat pro svou tvorbu programy MS Office. Například MS Word nebo MS PowerPoint. V PowerPointu lze vyrobit oblíbenou hru Riskuj

Pár tipů na mobilní aplikace pro úpravu obrázků:

  • Snapseed
  • PicCollage
  • BeFunky

Kde mohu materiály prodávat?

  • Když máte svůj první materiál, doporučujeme nechat ho zdarma vyzkoušet své kolegyně.
  • Když projde první zátěžovou zkouškou, můžete si založit svou skupinu na Facebooku a nabídnout materiál v různých skupinách
  • Můžete si založit webové stránky a svůj malý e-shop.
  • Ale existují i prodejní weby, které se postarají o kontrolu materiálů, poradí Vám s případnými úpravami a dají zpětnou vazbu. Nejznámějšími weby jsou Učitelé učitelům a Učitelnice, ze kterých už spousta z nás někdy nakoupila.

Tak co, už jsme vás navnadili na výrobu materiálů? 

Výzva týdne! 

Vyrobte si svůj první (či další nový) materiál!

Pěknou zásobu materiálů už najdete i u nás. 🙂 Přijďte se podívat! KLIK.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *