Konečně prázdniny! A co teď?

Dlouho očekávaný červen je tady. Děti se těší na prázdniny a jsou plné energie. A vy se cítíte jako vyšťavené ovoce? 

Co pro učitele znamená ‚‚mít prázdniny‘‘?

Dle legislativy mají pedagogičtí pracovníci řádnou dovolenou! Ne volno tzv. vycucané z prstu, jak se ráda část společnosti o prázdninách pedagogů vyjadřuje… (Už si z toho nic neděláte, že ne? Protože víte moc dobře, že to za rozčilování nestojí…? Hlavu vzhůru!)

Jedna z možností ředitele, jak dovolenou ve škole naplánovat, je připravit roční kalendář s vyznačenými prázdninami. Do kalendáře se buď mohou chodit pedagogičtí pracovníci zapisovat, nebo termíny navrhne sám ředitel a zaměstnanci je podepíší. Případně se domluví na změně. 

O dovolenou lze také z pozice zaměstnance písemně požádat. Zaměstnavatel vám ji však nemusí schválit.

Pedagogičtí pracovníci mají zpravidla dovolenou během prázdnin, když ve škole nejsou děti. Není výjimkou, že např. o jarních prázdninách se učitelé školí. Ředitel má právo plánovat dovolené dle potřeb provozu školy. 

Jak je to s hodinami?

Učitel má při plném úvazku nárok na 320 hodin dovolené (tj. 8 týdnů po 40 hodinách). Asistent pedagoga má též 8 týdnů (40 dní dovolené). Pokud je zaměstnán na částečný úvazek, je to stále 40 dní. V případě, že školní rok končí 30. srpna.

Pokud škola nemá rozhodnutí o přidělení asistenta od poradenského zařízení na září až prosinec nadcházejícího školního roku, má asistent nárok na poměrnou část dovolené. 

Dovolená a její délka se také liší v případě, že v práci končíte během kalendářního roku. Pokud jste neodpracovali celý rok, přísluší vám jen poměrná část dovolené vzhledem k odpracovaným dnům. Pro přesné a aktuální informace je vhodné podívat se do Zákoníku práce.

Co je důležité? 

Když jsou prázdniny a vy jste doma, většinou máte řádnou dovolenou!

Co dělá učitel, když má dovolenou? Taky si hned představíte hromady nastříhaných didaktických kartiček, webináře a studium nových metod? Proč ne, ale musíme umět hospodařit s energií.

Učitelé i asistenti potřebují odpočívat. Vyčistit si hlavu. Protože když jsou pedagogové v září čerství, děti toho během roku hodně zažijí a výuka je jedno velké dobrodružství. Když je učitel v září jako vymačkaný citron, výuku spolu všichni spíše přežívají. (I proto jsem si pro vás připravila pohodové, podpůrné a seberozvojové léto v naší skupince. Přidejte se, pokud tam ještě nejste.)

Jak trávit čas o prázdninách?

Jak se naučit odpočívat? Jde vám to samo, nebo se musíte nutit? Máte raději relax, spánek, válení se nebo aktivní odpočinek? Žádný odpočinek není špatný. Důležité je, když si umíme říci, u čeho skutečně odpočíváme. Máte na seznamu knížku, kterou už si delší dobu chcete přečíst? Směle do toho!

Dělejme, co nás baví!

Pro čerstvou mysl je ideální slušný příjem kyslíku a sluníčka. Ať už u bazénu, na pláži, u rybníka nebo na turistické trase. Venku je krásně. O prázdninách je ideální čas k rodinným aktivitám a setkání s přáteli, na které nezbývá během roku tolik energie, kolik bychom si přáli. 

Pro některé je relax pobyt venku, pro některé čas strávený doma. Někdo čte knihy, někdo studuje nové věci a někdo leží na pláži. Dělejte, co vás baví a dobijte si baterky.

Jak máte trávit čas, na to znáte odpověď pouze Vy. Přeneste si wellbeing k vám domů. Užijte si zaslouženou dovolenou, zrelaxujte tělo i mysl. Zasloužíte si to!

Tajné doporučení

Vystupte z rutiny. Ke správnému odpočinku o prázdninách patří si je užít, ne je celé prospat. Chcete se podívat na místo, kde jste ještě nebyli? Vyzkoušet netradiční zážitek, ochutnat něco nepředstavitelného? Hurá na to! 

Udělejte si prázdniny podle sebe! Co je ideální pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. Důležité, je mít plán. Když máme plán, nenecháme si zasloužené volno utéct nebo jen tak pomalu uplynout…

Prázdninovým dobrodružstvím zdar!

Jeden komentář

  • Silvie Kubáňová

    Přeji vám všem krásné zážitky a zasloužený odpočinek. Včera jsme se vrátili ze Slovinska,z Portorozi. Krásné moře i okolí, výlet lodi, no paráda. Mějte se krásně a dobijte batrky.🥰🥰🥰

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *