Aplikace a tipy nejen do on-line výuky

Nová doba si žádá nové věci. A tak jsem nám vypsala tipy na aplikace a další super věci, které jsou skvělé do on-line výuky. Zpestřete svým žákům výuku (nejen přes počítač) i vy!

On-line aplikace

V článku neuvádíme on-line nástroje, přes které lze vyučovat, ale aplikace a další weby, které výuku zpestří. Věříme, že teď už většina z nás má systém, přes co jsme učili online, ať to byl Google Meet, Zoom či Teamsy.

Proč využívat aplikace ve výuce?

Nejen, že díky tomu žákům zpestříme a oživíme výuku, ale také rozvíjíme u dětí digitální kompetenci. Spousta aplikací je v dnešní době využitelná opravdu do všech hodin a předmětů, tak by byla škoda žádnou z nich nezkusit.

Pokud by vás zajímalo, jak rozvíjet kompetence, mrkněte se na náš kurz, který je dostupný zdarma pod obrázkem:

Aplikace do výuky

Níže najdete seznam zajímavých aplikací. U každé aplikace je stručný popis a odkaz na ní. Pokud by vás cokoliv dalšího zajímalo, napište nám do komentáře.

Wordwall

Nepřeberné množství možností – od tvorby pracovních listů po kvízy. Tahle aplikace vás bude bavit! Jo a děti taky… alespoň prvních pár hodin. Odkaz: wordwall.net

Mentimeter

Zjistěte rychle odpovědi, sestavte přehled těch nejčastějších, aktivizujte žáky! Odkaz: menti.com

Whiteboard

Bílá tabule, na kterou všichni vidí! Skoro jako ve škole… Odkaz: whiteboard.fi

Kahoot

Zábavné kvízy, které vytvoříte svým žákům na míru. Odkaz: kahoot.com

Quizizz

Podobné jako Kahoot. Ideální pro zpestření výuky. Odkaz: quizizz.com

Předměty, testy a jiné věci

Níže najdete aplikace, které jsou více zaměřené na předměty nebo v nich můžete vytvářet či využívat testy do výuky. U každé aplikace najdetete opět stručný popis a odkaz přímo na web.

On-line Geoboard

Pomůcka pro matematiku Hejného online. Geoboard i s gumičkami! Odkaz: geoboard

Povídky zábavně

Kde hledat inspiraci na vtipné zadání slohu? Na povídkáři! Ten vám vygeneruje opravdu kuriózní postavu, místo, téma i první větu! Spisovatel René Nekuda to opravdu umí. Odkaz: renenekuda.cz

Je to in!

Kritické myšlení si procvičí žáci na tomto odkazu: trainbra.in. Zeměpis zase tu: geograf.in. Český jazyk pro všechny třídy zde: gramar.in. Finanční gramotnost tady: zlatka.in. A milovanou i nenáviděnou matematiku tu: matika.in.

Matika i čeština

Procvičovací cvičení a soutěže z matematiky a českého jazyka. Odkaz: onlinecviceni.cz.

Chemie a další radosti

Pro starší žáky na procvičení chemie, přírodopisu či slovíček. Odkaz: drillandskill.com

Nabla – bla bla?

Biologie, chemie či programování? Škola ve vašem počítači zde: nabla.cz

Dějepis

Ideální nástroj pro tvorbu nejen časových os do dějepisu najdete tady: timixi.com

Jak s aplikacemi začít?

Než se pustíte do překotného využívání aplikací, doporučujeme vám nejprve se s danou aplikací sami seznámit a vyzkoušet si jí doma, např. s rodinou. Ať víte, jak aplikace funguje a co od ní můžete očekávat.

Pro začátek si vyberte 1, maximálně 3, a s nimi se dopodrobna seznamte. Až je budete mít ve výuce osahané a budou s nimi umět i děti, pak teprve zkoušejte další aplikaci. Méně je v tomto případě opravdu více, protože v dnešní době už aplikace umí spousty věcí.

Aplikace nevyužívejte jen na zpestření výuky, ale také na rozvoj kompetencí. Nejen digitální kompetenci si mohou děti procvičovat! Spousta aplikací umí podpořit práci ve skupinách, ve které si děti procvičí a osvojí komunikativní kompetenci, kompetenci k řešení problémů, kompetenci sociální a personální či kompetenci k učení.

A co nové vychytávky?

Pokud si chcete ulehčit čas při přípravách na hodiny, určitě doporučujeme seznámit se i s novinkami, jako jsou aplikace na bázi umělé inteligence, například ChatGPT, Gemini, Copilot a další.

Máte nějaké své osvědčené on-line zdroje, ze kterých čerpáte? Podělte se o ně pod článkem!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *