Storytelling aneb vyprávějme příběhy
Vyprávění příběhů je staré téměř jako lidstvo samo. Od nepaměti si lidé vyprávěli příběhy a pokud byly zajímavé, předávaly se dál. Žily si vlastním životem, postupně zlidověly. Kdo chtěl, měl možnost si k nim něco přidat, vynechat. Každý se v nich tak trochu našel. Než se příběhy začaly zapisovat, předávaly se pouze ústní formou. Dnes se vyprávěním příběhů zabývá Storytelling. Víte, co znamená?
O Storytellingu
Storytelling je umělecká disciplína, patří mezi divadelní obory. Narozdíl od divadla k ní nepotřebujeme žádné divadelní rekvizity, kostýmy, kulisy – vystačíme si pouze se svým hlasem a fantazií. Výhodou je, že každý z nás je vypravěč, každý z nás někdy vyprávěl nějaký příběh. Metody a principy Storytellingu nám jen pomohou najít v sobě témata, dát příběhu takovou šťávu, aby vtáhl do děje malé i velké. Pokud toto v sobě objevíme, bude nás vyprávění bavit a posluchači budou chtít další a další.
Dar nebo trénink?
Někteří z nás jsou přirození vypravěči – mají dar vyprávět. Takoví lidé dokážou i z obyčejné informace vystavět příběh, který by byl hned hoden audioverze nebo dokonce natočení filmu.
Pokud jste součástí té druhé skupiny, nezoufejte. Vyprávění příběhů je natolik přirozené, že je v hloubi každého z nás. Možná je součást nějakého kolektivního nevědomí – jak jinak si vysvětlit, že podobné příběhy vznikaly napříč světem ještě dřív, než bylo možné si o nich na takovou dálku říct.
Storytelling jde natrénovat, existují workshopy, kurzy. Nečekejme na vypsaný termín, začněme hned. Ve vyprávění se pocvičíme jen vyprávěním, zkoušením. Otevřme svou mysl, popusťme uzdu fantazii, pusťme do tvoření příběhu naše vnitřní dítě. Jako malí jsme pořád něco vyprávěli, příběhy prožívali a dokázali se tak vtáhnout do děje, jak jen to bylo možné.
Příběhy můžeme zkusit hned vyprávět obecenstvu – dětem, žákům. Nebo si je nahrajme, kdykoliv pusťme, zkusme příběh nejprve vyšperkovat.
Jak popustit uzdu fantazie
Jak ale pustit z nitra fantazii, která nějakou dobu spala? Možná se to bude zdát zvláštní, ale zkusme si udělat čas a přečíst si nějakou knížku, nejlépe beletrii. Storytelling sice vypráví příběhy, ale pro pro rozvoj fantazie je knižní svět víc než vhodnou volbou. Pozor, abychom se do knihy opravdu začetli, mohli se dostat do děje a nechat fantazii pracovat, trvá to nejméně dvacet minut.
S rozvojem fantazie a čerpání inspirace pomůže i kresba. Abstraktní obrázky, mandaly i prosté antistresové omalovánky uvolní napětí. A nás třeba osvítí nápad na téma, případně zapojíme do děje příběhu barvy, výjevy.
Pro náš wellbeing i pocit harmonie je důležité denní snění. Použít ho můžeme i pro Storytelling. Hodí se, pokud nemáte zrovna příhodnou knížku, omalovánky, nebo máte jen pár minut. Zavřete oči, zasněte se, pusťte fantazii ze ven a inspirace se objeví.
Barvy, vůně, pocity
Zapojme do vyprávění co nejvíce vjemů, které pomohou posluchačům se zaposlouchat a co nejlépe vklouznout za námi do příběhu. Představme si, co můžeme během příběhu vidět, slyšet, ale i cítit. Jestli je nám teplo, zima, zda jsou okolo nás teplé, například podzimní barvy, nebo naopak studené vycházející z modré, zelené. To je pro dynamiku příběhu a Storytelling také důležité.
Každý detail, který posluchači poskytneme, mu pomůže být na místě a v příběhu s námi. Třeba u něj odpálíme vlastní smyslovou vzpomínku.
Tipy na závěr
Pokud vás nenapadá, kde začít, můžeme si s tématem příběhu pomoct použitím příběhových kostek (Storycubes) nebo karet, ale i dalších jako je například Dixit. Vylosujeme pár karet, rozhodíme kostky a máme kostru příběhu. Kam nás zavede, už je jen na nás…
PS: Pokud si chcete osvojit nejen vyprávění, ale idalší kompetence, klikněte zde nebo níže:
Zábavnému Storytellingu zdar! 🙂