Červnová zahlcenost aneb konec školního roku – pomoooc!

Červen je měsícem, který pravděpodobně milujeme i nesnášíme zároveň. Blíží se konec školního roku a to znamená, že se blíží také větší nápor práce. Uzavírání známek, slovní hodnocení, kontrola učebnic, úklid učeben a kabinetů, výlety… A za vším tím vyhlížíme vytoužené prázdniny a pohodové léto. Jak se z toho všeho nezbláznit? Jak červen nejen přežít, ale i si ho užít?

Červen, měsíc zážitků

V měsíci červnu se každý rok cítím velmi hekticky. Kromě konce školního roku řeším i spoustu oslav narozenin, protože je slavím nejen já, ale dalších 5 mých příbuzných. Do toho hektické období v práci a je o zábavu postaráno.

Tento rok jsem si řekla, že si zkusím měsíc červen užít jinak. Rozhodla jsem se eliminovat aktivity, které mi berou pozornost a prohlubují mou prokrastinaci. Z tohoto důvodu jsem si například definitivně odinstalovala sociální sítě z mobilu a rozhodla se nepřidávat žádné příspěvky. Do facebookové skupiny Učíme společně jsem o tom napsala PŘÍSPĚVEK. A už teď, po pár dnech, mohu říct, že to byl skvělý nápad. Získávám tím nejen čas navíc (například na psaní tohoto článku), ale také úlevu mé hlavě!

Zahlcenost si tvoříme sami a proto je důležité umět se zastavit a upřímně si říct, co nám pomáhá se z pocitu zahlcenosti dostat a co naopak tento stav prohlubuje. Pro mne to je rozhodně sledování sociálních sítí a interakce na nich. Když se odpojím, odpočinu si fyzicky i psychicky. Sociální sítě mají velký vliv na fungování našeho těla, obzvlášť s hormony umí zamávat. A co teprve, když se lapíme do sítě doomscroolingu. Pokud o tom nic nevíte, doporučuji MRK SEM.

Práce jinak

Uvědomuji si, jak je důležité umět odpočívat nejen když se nic neděje, ale speciálně v případě, kdy je práce až nad hlavu. Pětiminutové pauzy během práce pomáhají zvýšit produktivitu a opravdu výrazně zvyšují pocit spokojenosti. Pokud si neumíte pauzy dělat, doporučuji zkusit techniku pomodoro. Ve zkratce se jedná o kombinaci přímé práce a pětiminutové pauzy. Více se dozvíte ve videu ve Vzdělávací chuťovce, které jsem pro vás natočila, tu.

Pokud pravidelně odpočíváme a dopřáváme svému tělu i mozku kombinaci aktivního odpočinku a nicnedělání, staráme se o své zdraví. Mám však pocit, že červen a konec školního roku jsou obdobím, kdy sotva stíháme práci, natož odpočinek. O to více bychom ale měli odpočinku a péči o sebe věnovat pozornost! A jak na to?

Tipy pro sebepéči v červnu

Tyto tipy, které pro vás sdílím, jsou mnou vyzkoušené aktivity. Některé dělám i teď, od jiných už jsem upustila. Nicméně věřím, že pro vás mohou být inspirací. Rozhodně nejsou jediným návodem, jak se dostat do psychické a fyzické pohody během stresového období. Vyberte si sami, co vás osloví, případně si vymyslete své aktivity, které vám pomohou.

Co můžeme dělat:

  • chodit více pěšky (například vystoupit o zastávku dříve nebo chodit s dětmi více ven)
  • protahovat se (zařadit tělocvičné chvilky a snažit se nesedět déle jak 20 minut v jedné pozici na židli)
  • pravidelně pít (zařadit do režimu dne více chvilek na pití čisté vody a s tím i následně pečovat o svůj močový měchýř a chodit na WC!)
  • jíst zdravěji (zařadit zeleninu!… ano, vím, rychlé svačiny jsou rychlé svačiny… ale taková okurka ke svačině navíc je opravdu super, věřte mi!)
  • udělat si prázdninovou nástěnku (co v létě chcete zažít? půjdete na nějaký Pohodový letní kurz nebo jedete na dovolenou? a s kým budete trávit čas? co vyzkoušíte za nové aktivity?)
  • 2 hodiny před spaním vypnout televizi, mobil apod. (ať nám funguje tvorba melatoninu a kvalitněji se nám spí!)
  • udělat si digitální detox (přestat sledovat lidi, stránky a weby, které mi nic nedávají a nerozvíjí mne)
  • nebo úplně nesledovat sociální sítě třeba na celý měsíc (raději se jít projít ven nebo si otevřít na 20 minut knížku a číst si)
  • být s lidmi, se kterými je nám dobře (koho jste už dlouho neviděli?)
  • začít se otužovat (studená ranní sprcha nebo umytí obličeje ledovou vodou po ránu, to je bájo!)
  • mluvit k sobě laskavě (ano, občas se něco nepodaří, ale to neznamená, že si musíte nadávat… co se tak zamyslet nad tím, co vám to dalo za zkušenost a jak to příště uděláte lépe?)
  • učit se říkat ne (ne, opravdu nemusíte udělat vše, co se po vás žádá!)
  • udělat si ranní to-do listy (každé ráno si na papírek napsat 2-3 věci, které za ten daný den opravdu potřebujete zvládnout a pak jim věnovat pozornost)

A tak bych mohla pokračovat dál… Důležité je, abyste si našli maličkosti, které vám během stresového období pomůžou zůstat fit. Nečekejte na ‚‚ažpaky‘‘, začněte již dnes!

Měsíc červen je hektický… ale brzy přijdou prázdniny!!!

Držím vám palce!

Já si měsíc červen užívám plnými doušky. Už jsem několikrát propadla lehké panice, kolik věcí nestíhám a kolik věcí musím udělat, ale po vyplavení emocí se vždy uklidním a říkám si, že vlastně o nic nejde. Víte, jak se to říká, když nejde o život…

Přeji vám všem, abyste si dokázali během hektického června zastavit a říct si, že je to jen další měsíc v roce. A pak si ho udělali takový, jaký potřebujete, s ohledem na okolnosti. Když se chce, tak to jde!

A pokud nemáte červen moc hektický, určitě mi napište, co vám pomáhá se dostat do pohody a klidu. Těším se na vaše zprávy na e-mailu info@ucimespolecne.cz. (Tam jsem totiž narozdíl od sociálních sítí aktivní!)

Na viděnou v létě! Už se na vás těším v pohodovém letním kurzu V září si dám kávu! 🙂

* Lucie Samková

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *